Forums


Go Back   The TrekEarth Forums >

Notices

Reply
 
Thread Tools

Great tober 2010-02-10 23:55

Merhaba Ali Bey, aslında bu tr 軻kimler zannedildiği kadar kolay olmuyor. Ama siz glgede kalan yerlerle gneş alan yerler arasındaki ışık dengesini 輟k başarılı şekilde kurmuşsunuz. Nikon'un D-Lighting zelliğini burada kullandınız mı? Elinize sağlık.

  #1  
Old 02-11-2010, 08:53 AM
alibasarir's Avatar
alibasarir alibasarir is offline
TE Junior Member
Thread Starter
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 266
Thumbs up To tober: d-lighting

merhaba tolga bey
nikonun active d-lighting zelliğini bu fotografta kullandım daha doğrusu ben genelde menden active d-lighting auto kısmını srekli aık tutuyorum ve ger軻kten 輟k işe yarıyor.zellikle karanlık ve aydınlık blgelerdeki ışık-kontrast dengesini mkemmel yapıyor.birde bunların low,medium ve high se軻neği var bunlardan zellikle medium ve high se軻neğinde kullandığınız zaman karanlık kalan blgeler olduk軋 aydınlık oluyor fakat biraz kumlanma yapıp kaliteden yiyiyor onun i輅n o se軻nekleri fazla kullanmıyorum.bu beypazarı fotografımda ikinci bir şansımda yağmur sonrası bir havaya rastlamam oldu byle oluncada daha gzel ışıl ışıl bir grnt ortaya ıktı.
sizinle daha ncede bu konu ile ilgili grşmştk sanırım siz dslr makinalara yanılmıyorsam pek sıcak bakmıyorsunuz.size nacizane yine dslr nereceğim mesela bir nikon d90 olabilir hatta d5000'de olur yalnız d5000'de gvdede motor yok onun i輅n motorsuz eski objektifleri manuel olarak kullanabilirsiniz.bu iki nikon modelinde'de active d-lighting zelliği var ve bence bu nikonun en gzel zelliği.tabi bu sylediklerimle size hemen dslr alın demiyorum fakat yinede aklınızın bir kşesinde olsun.
selamlar
Ali
Reply With Quote
  #2  
Old 02-11-2010, 09:09 AM
tober's Avatar
tober tober is offline
TE Expert
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,427
Default Dslr

Bu ayrıntılı bilgiler i輅n 輟k teşekkrler Ali Bey. DSLR makinelerden Canon 450D'yi birka gn kullanıp iade etmiştim. İki sebebi var:

-DSLR makineyi her zaman her yere taşıyamayacağımı hissettim. ヨzellikle kapalı mekanlarda 輟k dikkat 軻kiyor. Ayrıca her sokağa ıkışınızda yanınızda taşıyamıyorsunuz.

-Benim 軻ktiğim tarzdaki fotoğraflar i輅n DSLR gerekmiyor. Genelde fazla ISO değeri gerektirmeyen manzara fotoğrafları 軻kiyorum. ISO değeri yksek 軻kimlerde ise son aldığım Panasonic LX3 elle yaptığım 軻kimlerde 400 ISO'ya kadar 輟k net fotoğraflar ıkarıyor ki bu bana fazlasıyla yetiyor. Aynı DSLR'deki gibi tam manuel ayar da yapabiliyorsunuz bu makineyle.

-D-Lighting zelliği benmi eski k錮k makinem olan ve h稷 da zaman zaman kullandığım Coolpix7600'de de var ama otomatik değil. Fotoğrafı 軻ktikten sonra o zelliği kullanabiliyorsunuz. Bu eski makine de gndz 軻kimlerinde 輟k başarılı sonu輙ar veriyor.

Velhasıl kelam, DSLR makinelere mesafeli değilim. Sadece yukarıda saydığım nedenlerden dolayı iki makine -zellikle LX3- bana şimdilik fazlasıyla yetiyor.

Tavsiyeleriniz i輅n 輟k teşekkrler. İstanbul7a selamlar.
Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT. The time now is 10:57 AM.Copyright ゥ 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.
explore TREKEARTH