Community

#
  • Viewed: 9271
  • Points: 614
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Faruk Akbas Contact

Country
トルコ
Intro
About Faruk Akbas

Faruk Akbas is one of the leading freelance photographers in Turkey. He specializes in photos of nature, human life and culture.
Faruk痴 photo-articles and interviews are regularly published in a variety of magazines including 擢otograf [Photography], 撤hoto Digital, Yolculuk, 鉄kylife. 擢ujifilm World and several travel magazines.

He founded the 擢otografevi art house in Istanbul in 1993 and the Kayakoy art camp near Fethiye in 1999. He has undertaken numerous assignments for companies involved in tourism, fashion and the automobile industry.
He lectures on his subject at the University of Hacettepe in Ankara.

Faruk was the organizer of the first and many subsequent photo expeditions from Turkey to the far east including trips to Afganistan, China, Siberia, Mongolia, India and Nepal, all undertaken by road.
He made documentaries of these expeditions for the national TV channel of Turkey.
The Chinese Photography Federation has invited him to attend several international photo projects.
He has received many national and international awards including those from the Turkish Ministry of Culture, The British Council, The Chinese Photography Federation, The Human Rights Society and Abdi Ipekci Peace Awards.
These days he frequently attends competitions as a judge.

Many of Faruk痴 works are published in the catalogues of The Ministry of Tourism, the annuals of Eczacibasi, books of the Aksit Publishing Company, Fujifilm catalogues and many more are used in various catalogues, guide books, calendars and on billboards etc.
His published books are listed on his website

www.farukakbas.com


Faruk Akbaş, lkemizin doğa ve belgesel fotoğrafılarından olup 軻ktiği fotoğraflar 軻şitli gazete, dergi, kitap ve sanal ortamlarda yayımlanmaktadır. Ayrıca Fotoğraf ve Photo Digital dergilerine gezi ve fotoğraf yazıları yazmakta, Yolculuk dergisinde grsel ynetmenlik yapmaktadır.

Fujifilm/Trkiye sponsorluğunda fotoğraf projeleri ger軻kleştiren Akbaş, i輅nde Afganistan, ヌin, Sibirya, Moğolistan, Hindistan ve Nepal段n de olduğu pek 輟k Asya ve Afrika lkesine karayolu ile fotoğraf yolculukları dzenledi. Bu yolculuklar sırasında 軻ktiği belgeseller, TRT ve İz TV壇e yayımlandı. Trkiye genelinde 軻ktiği, doğa, kltrel yaşam ve tarih zenginlikleri i軻ren fotoğrafları Başbakanlık, Kltr ve Turizm Bakanlığı, Eczacıbaşı Yıllıkları ve Akşit Yayıncılık gibi kurum ve kuruluşların Trkiye prestij kitaplarında kullanıldı. İstanbul壇a fotoğraf etkinliklerinin yapıldığı Fotoğrafevi地i, Kayaky壇e Sanat Kampı'nı kurdu. ヌeşitli fotoğraf ve belgesel film yarışmalarında jri yesi olarak grev aldı, yerli ve yabancı firmalar i輅n moda, otomotiv, turizm fotoğrafları ve tanıtım filmleri 軻kti. İngiltere壇e, Macaristan ve Kıbrıs稚a fotoğraf sergileri aıp syleşiler yaptı. Bir sre, Hacettepe ve Akdeniz niversitelerinde fotoğraf dersleri verdi. ヌin Fotoğraf Federasyonu地dan davet alarak lkedeki fotoğraf festivallerine katıldı.

Yayımladığı Kitaplar

Trkiye Fotoğraf Rehberi (Om Yayınevi)

İnsan Anadolu - Zeynep Oral値a birlikte (Om Yayınevi)

Fotoğraf Teknik Okumaları. Faruk Akbaş, Emre İkizler (Say Yayınları)

Trkmenistan (Polimeks Prestij Yayın)

Trkiye地in En Gzel Yolları (Om Yayınevi)

Trk Fotoğrafılar Ktphanesi, 擢otoğraf Albm (Antartist Yayınları)

Fethiye Faces and Places (Say Yayınları)

Asya Yollarında (Say Yayınları)

Yolculuk (Kamil Ko Yayınları)

Fotoğrafta Pratik Kompozisyon (Say Yayınları)
Member Since
2009-10-14
Equipment
Note

farukakbas is a favorite of 37 members.
View Favorites' Photos
Read Favorites' Critiques

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
中国 1 view photos view map
イラン 1 view photos view map
トルコ 60 view photos view map
All Countries 62 view photos  
Snapshot
  • Photos 62
  • Critiques 16
  • Favorites 2
  • Travelogues0
Groups
  • No public groups
total 5
Favorites
explore TREKEARTH